Nem nőtt a zeneletöltések száma
Gábor 2005.11.14. 19:38
Nem nőtt a zeneletöltések száma
A legális zenei letöltések száma hat hónapja nem emelkedik – adta hírül több internetes hírforrás is. Idén május óta a felhasználók átlagosan havonta 6,5 millió zeneszámot töltöttek le legálisan a világhálóról. Jelenleg a legtöbb dal az Apple on-line zenebolthálózatában, az iTunesnál talál gazdára. Figyelemre méltó folyamat ugyanakkor, hogy míg az Apple az évnek ebben az időszakában tizenkétmillió iPod hordozható zenelejátszót tudott eladni, addig az iPodonkénti legális zeneletöltések száma 25-ről 15-re csökkent.
A szakemberek szerint az iPod üstökösszerű karrierje egyre jobban hasonlít a Sony walkmanjének 1980-as évekbeli pályafutásához. Az iPodból is egyre többet értékesítenek, de már nem azért veszik az emberek, hogy ezáltal legálisan hallgassanak zenét. Elgondolkodtató az is, hogy egy friss kimutatás szerint világszerte 6,5 százalékkal csökkentek a zenei-CD-eladások.
Mindez pedig azt jelenti, hogy 2005 elején a Nemzetközi Zeneipari Szövetség által meghirdetett „kemény kampány” korántsem olyan eredményes, mint azt sokan gondolták. A fájlcserélők zömét ugyanis egész egyszerűen nem érdekli, hogy az illegális zenei tartalmak letöltésével megsérti a szerzői jogi szabályokat. „Az embereknek rá kellene végre döbbenniük arra, hogy az iTunesnál vásároló iPod-tulajdo-nosok a saját külön kis világukban élnek, és hogy nem ők képviselik a felhasználók többségét, hanem a fájlcserélők” – nyilatkozta Jon Newton, a p2p-net.com nevű fájlcserélő oldal képviselője. John Kennedy, az IFPI elnöke ezzel szemben azt reméli, hogy csak egy átmeneti folyamatról van szó, ami hamarosan megfordul, és világszerte újra nő majd a legális zenei albumokat vásárlók száma.
A friss eredmények tükrében különösen érdekes az az uniós kezdeményezés, amely a szoftverszabadalmak után az on-line zenei piacon is egységes licencelést vezetne be. Az Európai Bizottság bejelentette, hogy elfogadta a zenei tartalmak on-line értékesítésével kapcsolatos, korábbi javaslatot, amely az egységes szabályozás bevezetéséről szólt. Ez többek között azt jelenti, hogy végre megkerülhetik az egyes országok eltérő előírásait, és egységes, határokon átívelő szabályokat vezethetnek be, legalábbis ami a licencelést illeti. Reményeik szerint így felgyorsíthatják az on-line zenei szolgáltatások elterjedését, és egyben kibővíthetik a piacot. Az Európai Bizottság már augusztusban megpendítette a valóban egységes szabályozás bevezetésének gondolatát. Szerintük ugyanis az egész piacot nagyban visszafogta, hogy a nemzeti jogvédő társaságok egymás közötti szerződéseikkel fenntartották monopóliumaikat.
|