Kabátzsebben is elfér a házimozi
Gábor 2005.11.19. 16:18
Hordozható DVD lejátszók.
 Ha nincs kéznél egy nagy képernyős színes televízió, akkor akár az egész család szórakoztatásáról is gondoskodhat egy hordozható DVD-lejátszó Ma már egyáltalán nem számít felvágásnak, ha a hosszú vonat-út alatt nem mp3-lejátszót, discmant vagy laptopot kapunk elő, hanem kényelmesen elhelyezkedve kedvenc filmjeink után kezdünk kutakodni a táskánkban. A korábban meglehetősen sokba kerülő hordozható DVD-lejátszók ára folyamatosan csökken, mivel az egyik legdrágább összetevőjük, a beépített LCD-kijelző ára nagymértékben visszaesett. Ma már nemcsak a neves vállalatok, hanem a szinte névtelen kínai és tajvani cégek is próbálkoznak a piac meghódításával. A DVD-lejátszók természetesen nemcsak DVD-t, hanem számos más videoformátumot képesek kezelni. Így van ez a hordozható készülékeknél is. Érdemes tehát vásárláskor figyelni arra, hogy SVCD és video-CD, valamint DivX lejátszására egyaránt alkalmas legyen a kiválasztott zsebmozi. A készülékek általában az NTSC- és a PAL-rendszert támogatják, talán egyedül a hangrendszerük marad el valamivel az otthoni mozizás élményétől. De hát ez az ára a hordozhatóságnak, és a vasúti kupéban úgysem lenne egyszerű feladat magunk körül elrendezni az öt hangfalat.
A képminőséggel kevesebb gond adódik. Tévén megjelenített képük sem rossz, de azért azzal tisztában kell lennünk, hogy a készüléket elsősorban a beépített monitor kiszolgálására tervezték. Alkalomszerűen persze használhatjuk a készüléket asztali lejátszóként, de számítsunk rá, hogy jelentősen jobb képminőséget érhetünk el a legegyszerűbb asztali DVD-vel is. Videolejászáskor gyorsan tekerhetünk előre és hátra, nagyíthatjuk vagy kicsinyíthetjük a képet, megjeleníthetjük annak valamelyik részletét. Bár a mozgó DVD-zés elsődleges célja az utazás unalmának elűzése, emellett üzleti céljainkat is szolgálhatja a készülék. Segítségével különösebb felszerelés cipelése nélkül tarthatunk például videobemutatót. A készülékeken a kis hely miatt a legtöbb esetben csak a legszükségesebb mennyiségű gomb van, a funkciók döntő többségét gyakran a lejátszóhoz adott távvezérlőről lehet elérni. Azonban ez is kicsi és vékony, tehát a zsebben tökéletesen elfér.
A lejátszó a készülék aljához csatlakozó akkumulátorokból kap áramot. Az áramforrások szerencsére hosszan kitartanak: mintegy 2,5 órás lejátszási időt garantálnak, vagyis egy hosszabb film megnézése közben sem kell tartani a lemerülésüktől. Mivel az LCD-kijelző meglehetősen energiaigényes szerkezet, érdemes rákérdezni, hogy mennyit bír a lejátszó akkumulátora. Egyes készülékekhez külön akkuszett vásárolható, melynek segítségével lényegesen megnövelhető a lejátszás ideje. Az ugyanis igen kellemetlen, ha a nyolcórás út első negyedében kifogy a szufla személyes mozinkból.
Az élet azonban még hordozható DVD-lejátszóval sem fenékig tejfel. Mivel ezeket a készülékeket elsősorban utazásra tervezték, senki ne várjon tehát tőlük valóban csodás hangzást, még akkor sem, ha profi házimozi-hangrendszerre köti őket. Ha azonban digitális fényképeit szeretné nagyobb méretben nézegetni, vagy egyszerűen csak zenét kíván hallgatni, akkor emiatt nem kell külön készüléket vásárolnia.
Kicsi, kisebb, még kisebb – nagy a választék |
Az LCD kijelzők méretét illetően széles a választék. Ha diszkrét mozizásra vágyunk, például egy buszon, akkor az apró, mindössze három hüvelyk (7,5 cm) átmérőjű kijelzővel szerelt lejátszók közül érdemes választani. Ha az autó hátsó ülésén utazó gyermekek figyelmét szeretnénk lekötni, akkor gondolkodhatunk akár kilenc hüvelykben (23 cm-ben) is. Ha hotelszobában néznénk végig az év közben kimaradt filmeket, a kijelző nélküli készülék a legjobb választás. Ezek ára értelemszerűen alacsonyabb, mint az LCD-panellal szerelt változatoké, és bármilyen televízióhoz könynyen csatlakoztathatók. Természetesen a saját kijelzővel rendelkező készülékek többségét is összeköthetjük a tévével. | |
|