Gábor oldala
Gábor oldala
Boldog névnapot
 
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Google kereső

Google

 
Látogatottság
Indulás: 2005-10-01
 
Óra
 
Bölcsességeim
 
Digitális Világ
Digitális Világ : Kockázatok és mellékhatások

Kockázatok és mellékhatások

  2006.04.16. 17:15

Vírusok - Ma már inkább idegesítők, mintsem veszélyesek a számítógépes kártevők

Talán nincs is olyan felhasználó, aki még nem találkozott volna vírussal. Jelenleg körülbelül hetvenezerféle számítógépes károkozót ismerünk, közülük mindössze 250-300 cirkulál és garázdálkodik gépeinken. Félni azonban nem feltétlenül kell tőlük.

A vírusok speciális számítógépes programok, amelyek akár egyetlen számítógépen is képesek állományról állományra terjedni. A fertőzött állományok futtatásával gyorsan és észrevétlenül megfertőződhet a merevlemezen lévő többi programfájl és dokumentum. Ahhoz, hogy a vírus egy másik számítógépet is megfertőzzön, a felhasználó közreműködésére is szükség van: programok, dokumentumok, lemezek küldözgetésével terjednek át más gépekre a károkozók. A vírusok megjelenése a személyi számítógépek elterjedéséhez, népszerűvé és elérhetővé válásához kapcsolódik: 1986-ban jelent meg az első PC-s vírus, amely Pakisztánból (!) indult hódító útjára. Fontos megjegyezni, hogy a legkorábbi feljegyzett vírustámadás öt évvel korábbra datálható: az Elk Cloner azonban csak Apple gépeken terjedt, és viszonylag kis körben okozott apró károkat.

Egy mai vírusnak elég, ha egy pillanatra nem figyelünk, és például installálunk egy olyan programot, amit előzőleg nem ellenőriztünk.
A kezdetek talán leghíresebb kártevője a Michelangelo volt. Ez a vírus egy adott napon (március 6-án) aktiválta magát, csak és kizárólag ebben az időintervallumban hallatott magáról, egyébként pihent a gép egyik elrejtett zugában. Közismert és népszerű vírus volt még a kilencvenes évek elején a Yankee Doodle, amely kárt egyáltalán nem okozott, de mindennap egy adott időpontban egy közismert gyerekdalt kezdett lejátszani a számítógépen.

Ekkor még elsősorban floppykon terjedtek a vírusok: például egy játékprogram, amely kézről kézre járt, könnyedén elrejthetett egy beazonosíthatatlan exefájlt, amelyre a gyanútlan felhasználó – arra gondolva, hogy ezt is el kell indítani az installáláshoz – rákattintott, és ezzel máris elindította a támadást. Talán elsőre furcsának tűnik, de ezek a korai vírusok gyakran veszélyesebbek voltak a maiaknál. Tíz éve még nagyon sok olyan vírus terjedt, amely azonnal a rendszerfájloknak esett neki. Percek alatt megváltoztatták a számítógép alapbeállításait, és ezzel gyakorlatilag lehetetlenné tették a további munkát. Komoly változást a vírusok frontján a Windows hozott. A Windows 3.1 megjelenésével 1992-ben a vírusírók egy új, a támadásokra nem eléggé felkészült platformot kaptak – ki is használták hát a lehetőséget. Ekkorra datálhatjuk a – ma leginkább elterjedt – férgek és makrovírusok megjelenését.

Utóbbiak, bár később jelentek meg mint a programvírusok, de ma már sokkal több fertőzést okoznak. Gyakoriságukat egyértelműen az internet elterjedése okozza. A makrovírusok ideális környezete ugyanis az e-mailhez csatolt vagy a letöltött dokumentum. Ezek a károkozók a dokumentumszerkesztő alkalmazások (Word, Excel) azon lehetőségét használják ki, hogy bizonyos, gyakran ismételt lépéssorozatok programkóddal (makróval) automatizálhatók. Az ilyen makronyelvek annyira fejlettek, hogy a dokumentumon kívül is végezhetnek módosításokat, például fájlokat törölhetnek.

A férgek (angolul: worm) a vírusokhoz hasonlóan szaporodnak, de nem fájlokat fertőznek meg, hanem számítógépről számítógépre terjednek internet vagy hálózat útján. Veszélyesebbek, mert kevéssé függenek az emberi műveletektől. Egyetlen rossz mozdulat elegendő ahhoz, hogy valamennyi ismerősünknek továbbítsák magukat. Elsődleges céljuk, hogy egyszeri futtatással minél több számítógépre terjedjenek. Komoly veszélyt tehát nem jelentenek, legfeljebb a hálózati csatlakozásunkat lassítják le – ami persze ugyanolyan zavaró lehet.

Irodalmi előzményei vannak az elnevezésnek
A vírus szót egy akadémiai publikációban használták először, amit Fred Cohen írt Kísérletek számítógépes vírusokkal címmel 1984-ben. Azonban már az 1970-es évek közepén egy David Gerrold által írt tudományos novellában szó esett egy kitalált számítógépes programról, amit Vírusnak hívtak, amely csaknem egészében úgy viselkedett, mint egy mai vírus. John Brunner 1975-ös novellájában, a The Shockwave Riderben szó esett egy olyan programról, amelynek a tapeworm (szalagféreg) nevet adták, és ami a hálózaton keresztül terjedt.

 
Honfoglaló
Királyság neve:

Jelszó:

 
Lovegeneration
<bgsound src="http://boy.uw.hu/lovegeneration.mp3" loop=true>
 
Szavazás
fgabor.gportal.hu saját felmérése
Kire szavaznátok?

Fidesz
Mszp
Szdsz
Mdf
Miép
Egyéb
semelyikre sem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
Cikkek
 
Linkek
 
Állítsd be!
Beállítás Kezdõlapnak!
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!