Bár kis testvér, de mindent lát
2006.04.22. 13:34
Webkamerák - Apró csodák, amelyek élővé tehetik az internetes kommunikációt
Az online videotelefonálás – mint bármilyen más mozgókép-közvetítés – nem élhetett volna meg a telefonos modemek által biztosított táptalajon. A szélessávú internethozzáférés elterjedésével azonban a hálózati kapacitás akadálya elgördült a webkamerák sikertörténete elől. Az élő kapcsolatfelvételre képes alkalmazások újabb verziói ráadásul saját videoprogrammal várják a kamerás netezőket, a video-konferenciára vágyókat.
A webkamerák elterjedése leginkább a chatnek köszönhető. A webkamerákat legtöbbször a monitor vagy a laptopkijelző tetejére rögzítik a magukat leképezni kívánó felhasználók. Így komoly készülékek kiépítésére nem igazán nyílt lehetőségük az internet-szemek fejlesztőinek. Az egyszerűbb szerkezetek úgynevezett CMOS-technológiát használnak, ami ugyan olcsó, ám fényérzékenysége bőven hagy kívánnivalót maga után. Gyenge megvilágítás, illetve rossz fényviszonyok mellett ugyanis vagy használhatatlan képet ad, vagy a netvideózásnál bevett 15 kép/másodperces sebességet mondjuk harmadára csökkentve töri darabokra a valós időt, breaktáncossá változtatva a szemközt ülőt. A probléma megoldása a digitális fényképezőgépekben használt drágább CCD-érzékelő lehet. A belépő szintű web-kamerák 352× 288-as felbontáson üzemelnek, de átlagosnak ma már inkább a 640×480-as (VGA) felbontás számít. Ez utóbbit a ma általánosan használt USB-kapu, a már említett 15 kép/másodperces frissítéssel képes feldolgozni. Napjaink asztali számítógépeinek ez az adatmennyiség nem jelent különösebb kihívást, így a videotelefonálás idejére nem kell felfüggeszteni egyéb fontos programok futtatását sem.
Az eddigiekből is kiderült, hogy a webkamerák nyújtotta kép közelébe sem ér semmilyen csúcsnak. Ráadásul a bennük rejlő optika is igen egyszerű, sok esetben fix fókuszú. Ez előnyös lehet, ha nem akarunk az élességgel bajlódni, de a közeli felvételekről egyből le is mondhatunk. A legtöbb kamera élessége éppen ezért állítható. Mint minden hardver, a webkamera sem teljes a hozzá adott szoftver nélkül. Mini-málprogram kezeli az álló- és mozgóképeket. Igény szerint rendezi vagy levélben világgá küldi őket, illetve támogatja magát a webkamerázást. A drágább apróságokhoz kép- és videoszerkesztő alkalmazásokkal kedveskednek a gyártók. Szintén a szoftveres részleghez tartozik a tömörítés kérdése. A legtöbb alapprogram képes a mozgókép-tömörítéshez használt kodekek bevetésére, hogy az érintetlenül hagyott videofolyam ne terhelje feleslegesen a merevlemez kapacitását. A videotelefonálást persze nem kell rögzíteni: mehet a dumamozi ezerrel.
A webkamerák elterjedése leginkább a chatnek köszönhető: a csevegőprogramot használók nagy százaléka ugyanis már szembesült azzal a problémával, hogy mondjuk hetekig beszélgetett egy „szőke bombázó” nevű felhasználóval, ám a személyes találkozásnál kiderült, hogy a szőke valójában fekete, és bombázó abban az értelemben, hogy nehéz. A webkamerával azonban megelőzhető a rádöbbenés: ha ugyanis látjuk is beszélgetőpartnerünket – és valóban őt látjuk, nem pedig egy felkért testdublőrt –, akkor biztosan nem fogunk csalódni a kis presszóban sem, ahova a mindent eldöntő randevút beszéltük meg.
Mindenki a maximumra próbál törekedni |
Extra versenyzők is vannak: a Logitech QuickCam Sphere úgy mozog, hogy a videotele-fonáló arcát folyamatosan fókuszban tartsa. Más téren nyújt többletet a Philips WebCam Pro 3D: forgatható fejével szkennelésre is használható – már akinek elég a 640×480-as felbontású kép. Az sem árt persze, ha a drága pénzen megvett kamera más téren is bizonyítani képes, és nem csak integethetünk általa a chatpartnernek. A Logitech Click-Smart például 2 megapixeles CCD-jével alapszintű fényképezőgépként is használható. | |
|